Jak se chránit před phishingem

V dnešní době digitálního věku, kdy téměř všechny naše aktivity probíhají online, je důležité dbát na bezpečnost svých osobních údajů.

Jedním z největších rizik, která na internetu číhají, je phishing. Tento článek vám představí phishing, jak se mu vyhnout a jak ochránit své osobní údaje.

 

Co je phishing?

 

Phishing je podvodná technika, při níž útočníci vydávají za legitimní organizace nebo osoby a snaží se získat vaše citlivé informace, jako jsou hesla, čísla platebních karet a další osobní údaje. Phishingové útoky se obvykle provádějí prostřednictvím falešných e-mailů, webových stránek nebo zpráv, které vypadají jako oficiální komunikace.

Nejčastější forma tzv. phishingu se snaží získat citlivé údaje převážně o platební kartě či přihlašovacích údajích do internetového bankovnictví. Útočníkům jde převážně o zcizení finančních prostředků. 

Forma phishingu je zrádná v tom, že se tváří velmi věrohodně. Podvodníci neoprávněně vytváří webové stránky, které se tváří jako informační stránky známé firmy, např. Zásilkovny nebo České pošty

 

Jak se chránit před phishingem?

 

Buďte obezřetní s e-maily: Neotvírejte e-maily od neznámých odesílatelů. Při obdržení e-mailu od známé organizace se vždy podívejte na adresu odesílatele a zkontrolujte, zda je e-mail skutečný.

 

Neklikejte na podezřelé odkazy: Nikdy neklikejte na odkazy v e-mailech nebo zprávách, které vám přijdou od neznámých odesílatelů. Pokud máte podezření, že e-mail může být phishingový, raději ho smažte.

 

Zkontrolujte webovou adresu: Před zadáním citlivých informací na webové stránky, zkontrolujte URL adresu a ujistěte se, že je to oficiální webová stránka dané organizace. Phishingové weby často obsahují drobné rozdíly v URL.

 

Používejte silná hesla: Používejte jedinečná a silná hesla pro různé účty online. Silná hesla obsahují kombinaci písmen, číslic a speciálních znaků.

 

Aktualizujte svůj software: Udržujte svůj operační systém a antivirový software aktuální. Často obsahují aktualizace záplaty a zranitelnosti, které mohou být zneužity phishery.

 

Ochrana prohlížeče: Používejte webové prohlížeče s funkcemi bezpečnosti, které varují před phishingovými stránkami.

 

Vzdělávejte se: Buďte informovaní o aktuálních phishingových technikách a zůstaňte ostražití. Vzdělávání je klíčem k prevenci.

 

 

Phishing může být pro vaši bezpečnost na internetu velkým nebezpečím. Dodržováním těchto jednoduchých opatření a udržováním obezřetnosti můžete minimalizovat riziko, že se stanete obětí phishingového útoku. Buďte opatrní a chráníte své osobní údaje před tímto podvodem, který může mít vážné důsledky pro vaši finanční stabilitu a soukromí.

Policie ČR doporučuje při sebemenším náznaku podvodného jednání okamžitě přestat s podvodníkem komunikovat. V případě, že došlo ke škodě, je vhodné neprodleně informovat banku s cílem zastavit veškeré finanční transakce a blokovat platební kartu. Zároveň se dá doporučit situaci ohlásit na Policii ČR. Rychlost zde hraje důležitou roli. Pakliže nejsou v bance peníze ještě odečteny z účtu, může banka tuto transakci zablokovat.

Podporují nás

Moravskoslezský kraj
Frýdek-Místek
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Frýdlant nad Ostravicí